Hej! Jag är väldigt förtjust i dessa vaser och skulle vilja veta vad de finns i för färger mer än de två jag har. Kommer de från Elme glasbruk eller är jag helt ute och cyklar??
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Är dessa från Elme??
Collapse
X
-
Skulle kunna vara Elme eller Lindshammar, Alsterfors, Åseda mfl. Mycket svårt att se när man inte direkt känner igen den helt raka modellen. Hur är kanterna upptill, planslipade eller lite rundade? Finns någon signering undertill? Just denna blå variant vet jag att Alsterfors gjort, PO Ström som formgivare. Då är föremålen oftast planslipade och ofta signerade undertill, men inte alltid...http://www.porslinsbloggen.se/
-
Då hade jag gissat olika ursprung, men man vet ju aldrigUrsprungligen postat av Apan83 Visa inläggHej Tallen! Tack för det engagemang! Den orange:a vasen är rundad på kanten, men den blå är helt planslipad. Jag har förgäves letat spar av signaturer, men inte hittat något.
Den blå stärkte ev. sina aktier i att vara Alsterfors...den planslipade kanten.
Gör gärna som Bay föreslår, visa undersidan. Jag har nog missat att även Orrefors gjort denna typen av glas.http://www.porslinsbloggen.se/
Comment
-
http://www.porslinsbloggen.se/
Comment
-
Hehehe...bilden jag länkade till visade antagligen en Eternell upp och ner....jag fattade inte det med plan botten förrän jag sett en bild på en Eternell-lykta....ibland ska man inte uttala sig i onödanUrsprungligen postat av Apan83 Visa inläggTack ska ni ha! Vaserna är platta på undersidan så det är inga Eternell ljusstakar.
http://www.porslinsbloggen.se/
Comment
Comment