Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Spritlampor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Spritlampor

    Jag har "snubblat" över ett antal spritlampor.

    På bilden är den längst till vänster förmodligen inte så gammal men de två till höger tror jag är lite äldre. Det finns märke efter sandpuntel under de två med påfyllnadshål.

    Tre stycken hittade jag på RK Kupa i Nybro tyvärr saknades då den lilla proppen till påfyllnadshålen.
    På min mineralmässa i Madesjö var det en säljare (som säljer sågklingor och dyl för stenslipning) som också hade en komplett med propp Visserligen ville han ha 60 spänn för den, men då jag betalat 10 kr st för de andra så prutade jag inte.
    Jag har för mig att det har varit uppe en spritlampa tidigare. Fanns dessa i Kostas priskurant?
    mvh Lasse
    Bifogade filer

  • #2
    Det är fint med spritlampor.
    Bifogade filer

    Comment


    • #3
      Inte illa med så många i nästan en stöt, det finns spritlampor i Kostakuranten
      1855 med inte just den modellen du har.

      Jag har själv en som är som dina två till höger, min har en frilagd ring runt
      påfyllnadshålet.

      Comment


      • #4
        Hej AF
        Jag sökte på spritlampor och hittade Din och LS så jag trodde nog att Du skulle kommentera mina. Jag tyckte det var kul när jag först hittade 3 st billigt på Kupan i Nybro. och sedan när jag hittade en helt komplett så var det ju bara att tacka och ta emot. Det har blivit lite annat också men det kommer upp i någon annan tråd.
        Lasse

        Comment


        • #5
          Det påstås att det var så eländes materiellt fattigt förr i tiden. Hur hade man då råd att elda upp spriten, det finns det ingen som mig veterligen medvetet gör idag?

          Potatisplockaren sade som bekant, skämt åsido. Jag har en liten svaghet för just spritlampor och har även fått tag på två stycken varav den ena är knackad och har huven kvar. Men den kommer inte i närheten av de som du Lasse C visar på bilderna med påfyllningshål lite vid sidan. Det är ju faktiskt nedlagt en del blåsararbete vid framställningen, vilket inte direkt avspeglar sig i prisbilden.
          --I de blindas rike är den enögde kung.--

          Comment


          • #6
            Jag är faktiskt ganska glad för dem. Det blev ju en egen nisch i samlarhobbyn.
            Jag blev en gång beskylld av en jobbarkompis att om jag hade två saker av något så hade jag startat en samling

            Comment


            • #7
              Den jag fann idag ser ut så här, omvikt mynningskant vid påfyllnadshålet. Sandpuntel runt botten.
              Nu gäller det bara att finna lämplig "plutt" till brännarhålet. Skönt att ha något att jaga!
              Bifogade filer
              Gud gjorde några perfekta huvuden,
              resten satte han hår på.

              Comment


              • #8
                FD Glasblåsaren

                Minnet vaknar till liv här på "Pes"! Dom här spritlamporna har jag ett svagt minne av på tid 60 tal Fåglaviks Glasbruk, det gjordes nog sådana på flera ställen, doktor och tandläkare hade sådana här bakteriedödare, hur det var med korken i bröstet har jag glömt, frugan påstår att den var där! Ingemar N
                SVERIGE är en del av Dagsnäs Hornborgasjön! hemsida http://www.faglaviksglas.se/

                Comment

                Working...
                X