Din sista skål på fot, är inte den från Flerohopp?
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Puntelmärkt pressglas,
Collapse
X
-
Är det någon mer som tycker att vad som än skrivs så finns det redan en tråd om det?
Ju mer man tänker, desto mer inser man att det inte finns något enkelt svar./ Nalle Puh
Comment
-
Det är väl bra. Det är ju meningen att vi skall skriva om gamla saker.Ursprungligen postat av Tingeling Visa inläggÄr det någon mer som tycker att vad som än skrivs så finns det redan en tråd om det?
http://www.precisensan.com/antikforu...ight=flerohopp
Comment
-
-
Skålen till höger om ljusstakarna - vill du visa en bild på bara den? ser limmaredsk utUrsprungligen postat av Surmasen Visa inläggLiten samling av diverse
Gillar ljusstakarna skarpt,en är lite lilaaktig.
Hittade dem på samma ställe med 1 veckas mellanrum.
Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...
Comment
-
[QUOTE=Kecke;93117]Gräddkannan, bild 2, är väl Gullaskrufs Rene.[/QUO
Har tillverkats under ganska lång tid, de senare utan puntelmärke. det finns allt möjligt i detta mönster ex. sockerskål, assietter och vaser.
Bara att leta vidare. Måste varit en duktig formmakare med alla kringelikrokar och intrikat mönster!
Har också låtit mig berättas att formarna såldes vidare till Reijmyre, men det vete fán!!??Gud gjorde några perfekta huvuden,
resten satte han hår på.
Comment
Comment