Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Elis Bergh och Tapio Wirkala – Fejk eller äkta?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Elis Bergh och Tapio Wirkala – Fejk eller äkta?

    Jag har två glasserviser som vållar mig lite huvudbry. Den ena är små madeiraglas med graverad dekor och Elis Berghs etiketter för Kosta. Ganska fina glas tycker jag, men jag får svårt att få dem att gå ihop med Bergh. De ser lite för massproducerade ut och jag får intrycket att de är från tidigt 20-tal eller något tidigare. Vad jag förstår var det vanligt att folk klistrade på etiketter på enklare glas för att de skulle verka mer exklusiva. Är detta ett sådant fall eller känner någon igen modellen?



    Mitt andra dilemma gäller några Iittala-glas ur Tapio Wirkalas Paadar-serie. Jag har två olika modeller som är väldigt snarlika, men annorlunda. De smalare vet jag är äkta, men är då de andra kopior? Det händer ju att Iittala-glas har variationer, men här är jag osäker. Jag skulle verkligen uppskatta identifieringshjälp av någon med större kunskaper än jag!
    Bifogade filer

  • #2
    Det högra glaset på din andra bild identifierar jag som tandbortsglas man finner i många äldre hyresfastigheter. Om Wirkkala formgivet dessa för Iittala eller inte, låter jag vara osagt.
    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

    Comment


    • #3
      Det högra glaset är ett Iittala glas, men jag måste kolla i boken vad det heter och vem som har formgivet, återkommer med svar. Det högra glaset heter Paadar och är formgivet av Tapio Wirkkala.
      Last edited by Maria; 2011-04-12, 14:02.
      I’m a real mean bitch!

      Comment


      • #4
        Tack så mycket för hjälpen!

        Comment


        • #5
          Elis Bergh

          Servisglaset med Elis Berghs (1881-1954) etikett är mycket riktigt ett glas som är formgivet av honom vid Kosta glasbruk (1929-1950). Modellen heter "Erik", har pantograferad dekor, utförd i sodaglas och kom till under december 1949.

          Comment


          • #6
            Jag är inte säker att du har rätt Maria...det kan ibland vara svårt att se skillnaden. Hopla ser inte ut så där, de är raka. Jag lägger in bilder på Hopla och en bild med Paadar snaps och öl/longdrinkglas så får ni själva avgöra...jag tycker personligen att det är det vänstra glaset som är Paadar...

            Click image for larger version

Name:	Paadar 2016.jpg
Views:	1
Size:	36,2 KB
ID:	512494
            Paadar, olika glas

            Click image for larger version

Name:	Paadar.jpg
Views:	1
Size:	75,3 KB
ID:	512496
            Mina Paadar

            Click image for larger version

Name:	Hopla_katalog.jpg
Views:	1
Size:	21,3 KB
ID:	512497
            Hopla

            Click image for larger version

Name:	Hopla.jpg
Views:	1
Size:	110,5 KB
ID:	512495
            Mina Hopla
            http://www.porslinsbloggen.se/

            Comment


            • #7
              Du har säkert rätt, så jag plockar bort mitt svar så ingen blir lurad av det.
              I’m a real mean bitch!

              Comment


              • #8
                Oj, mysteriet kvarstår...

                Men glädjande att få veta att Kosta glasen är av Bergh trots allt.

                Comment


                • #9
                  Maria, vilken bok är det du tittar i, jag är lite nyfiken..
                  http://www.porslinsbloggen.se/

                  Comment


                  • #10
                    Iittala och Tapio Wirkkala Eye Hand and Thought.
                    I’m a real mean bitch!

                    Comment


                    • #11
                      Jag tror att det högra glaset är Paadar och det vänstra Hopla. Paadar har inga knutor i mönstret, precis som Finlandiaflaskan.

                      Båda varianterna finns i snarlika modeller. Bara Hopla har även det raka glaset.

                      Kan det stå fel i boken?

                      Comment

                      Working...
                      X