Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Lite udda glas Kosta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Lite udda glas Kosta

    Hej!
    Ny här pga. att vi ärvt glas som vi inte vet något om, kuporna är färgade i olika färger och slipade mönster med diverse motiv av druvklasar mm.
    Har 8 st men ett är sprucket.
    Finns det någon som vet vad det är för glas, står Malm Kristall made in Sweden på någon och S:G Kosta på någon
    Bifogade filer

  • #2
    Hej!

    Glasen är av typen som kallas remmare - eller i alla fall en tolkning på denna. Tyvärr kan jag inte säga så mycket mer om just dessa. Någon annan här vet säkerligen mer. Kolla annars runt lite på nätet så är jag säker på att du hittar lite vidare information.
    Last edited by Im not batman; 2010-02-10, 21:38.

    Comment


    • #3
      Det är nog förädlingsfirmor. DVs firmor som köper in glas, sätter på egen etikett och säljer vidare. Tex W Johansson Orrefors som varit upp här på PES nyligen.
      Jag gillar dina Remmare.

      Comment


      • #4
        Tack, nu fick jag lite info och hittade mer på nätet, undrar lite över åldern men verkar som de tillverkades in på 80:talet
        //Roger

        Comment

        Working...
        X