Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Gustavianskt vinglas?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Gustavianskt vinglas?

    Smått euforisk efter min loppisrunda idag: Visst är glaset gustavianskt. Benet är drivet ur cuppan och foten pålagd.
    Bifogade filer
    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

  • #2
    Ingen som kan verifiera? Höjden är 11.2 cm. Brutet puntelmärke. Lätt i handen, aningen ljusgrå glasmassa. Ojämn slipning, man ser verkligen hantverket. Abrupt avslut på slipningen ner mot foten.
    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

    Comment


    • #3
      Kan ingenting om glas, men denna var riktigt fin

      Comment


      • #4
        Jodå, nog är det ett glas i gustaviansk stil. Sedan tror jag att det kanske inte helt säkert är "från tiden" om man nu menar att glaset skall vara gjort före 1810 för det. Tidigt 1800-tal, skulle säga sådär 1820-1840 om jag får gissa.
        Gravyren är ju lite bonnig och ändå ett slipat glas, foten och den satta formen känns också tidigt 1800-tal.

        Hoppas jag inte bestämd med min datering, jag har trots allt inte gjort några jättestudier av tidigt 1800-talsglas, någon som kan det hela bättre för väl säga till om de opponerar sig.
        Trevligt som sagt

        Comment


        • #5
          Du kan nog ha rätt. Har hört mig för lite och att jag dessutom fann sju stycken! gör ditt svar troligare oxå
          Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

          Comment


          • #6
            Grattis till sju mycket trevliga glas. 7 verkar vara temat för den 3 Juni. Jag var otroligt nöjde med mina sju glas jag hittade igår till en kostnad av ca 5,50 styck. Lägger in bild när jag kommer hem.

            Tycker att de ser väldigt bra ut, men som sagt är det svårt att exakt datera.

            Comment


            • #7
              Sedan är det ju en svår fråga - vad är Gustavianskt och vad är i Gustaviansk stil? Oftast
              Ofta menar man ju nystilstillverkning när man talar om stilföremål - men det förutsätts ju oftast att ett Gustavianskt föremål (Gustavianskt för väl här bli exempel) skall vara från tiden... Dessutom går det ju ofta inte att exakt datera föremål, och då blir det ju svårt att säga om de är gjorda under stilepoken eller senare...

              Annars ligger ju empirestilen och gustavianska ganska nära varandra som vi pratat om när det gäller silver någon gång, och gustavianska stilelement fungerar ju utmärkt med empiren. Gäller det möbler, så är det ju så att de vanliga Karl-Johanmöblerna som vi ofta identifierar som empire dyker inte upp förrän runt 1825. Riktig Empire finns visserligen här - men det mesta som görs av enklare stadsmöbler i Sverige 1810-1825 har ju egentligen sengustavianska stilelement.

              Comment


              • #8
                Tackar tackar.
                Att gravyren är lite bonnig, menar du då att den är enkel?
                Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                Comment


                • #9
                  Ja - förlåt språket - behöver inte nödvändigtvis höra hemma i allmogemiljö - eller snarast, gör det med största sannorlikhet inte

                  Comment


                  • #10
                    Här är några fler bilder på samtliga glas. Tyvärr är det "grått " fotoväder. Får inte till bilderna.
                    En av bilderna vill visa kanten runt foten som ger ett sprickigt intryck som om glasmassan kallnat för snabbt!! ??
                    Bifogade filer
                    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                    Comment

                    Working...
                    X