Faktiskt har man skådat in en och annan s.k. Engelsk modell med namnet ÅRNÄS under. Men kvartersbotten på bilden avviker, ett så stort Å har jag aldrig sett, och dessutom står det ensamt.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
?Ny Årnäs?
Collapse
X
-
Kritiken gentemot fotografiet är på alla sätt berättigad. Men ibland är det inte så lätt att fotografera flaskor, eller delar därav.
Vad jag känner till finns det inte någon mer som har en sådan här butelj, men om så skulle vara fallet har man en förhoppning att denna människa i så fall hör av sig.--I de blindas rike är den enögde kung.--
Comment
-
Det är något skumt med denna flaska! Den ser inte ut som Årnäs alltid tycks göra, den har en lägre kropp och halsen avviker markant. Däremot ser flaskan ut som Wentzelholms flaskor alltid synes göra. ????
Wentzelholm och Årnäs hade gemensamma ägare från 1830-talet fram till c:a 1850. Då samarbetade bruken naturligtvis, bl.a. levererade man mycket flaskor till Carnegie i Göteborg vilka då slapp importera tomma flaskor från England. Men den ovan visade flaskan ser ut att vara från cirka 1870-talet, frågan är om det tidigare samarbetet mellan de båda bruken varit så gott att man delvis fortsatte att samarbeta. Kanske lånade man formar av varandra, eller hur farao kan det hänga ihop?--I de blindas rike är den enögde kung.--
Comment
Comment