Fick härom veckan bild av en knådis som hade på bröstet ett mycket underlig märkning. Upphöjt i glaset finns en krumelur som är ett mellanting mellan h och n. Någon uti riket som har sett något liknande. God new år.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Knoppisar
Collapse
X
-
Tagit del av meddelandet/frågan men ej till fullo förstått.Ursprungligen postat av LS Visa inläggFick härom veckan bild av en knådis som hade på bröstet ett mycket underlig märkning. Upphöjt i glaset finns en krumelur som är ett mellanting mellan h och n. Någon uti riket som har sett något liknande. God new år.
En bild kunde underlätta.
-
Är mycket ringrostig men försöker med ett foto.Ursprungligen postat av Bergdala Visa inläggTagit del av meddelandet/frågan men ej till fullo förstått.
En bild kunde underlätta.--I de blindas rike är den enögde kung.--
Comment
-
Jag tror det är ett K - deformerat av en gravör/formmakare som råkade få detta uppdrag en riktigt mulen måndagsmorgon. Samma sak med 3:an. Enligt Sahlin/1 finns det två tänkbara K-märkta, dels Kungälvs glasbruk (mest troligt), dels Kylleskruvs glasbruk.
Edit - Det skulle vara intressant att få veta årsbokstaven - (en gemen bokstav under den visade märkningen).Last edited by HgF; 2018-01-11, 13:18.
Comment
-
Enl. mina diskreta kunskaper är trean upp och ner, den nedre böjen ska väl vara större än den övre? Man brukar inte hänga en järnspis över en bonad? Inser att exemplet är extremt men trean ser väldigt fel ut. Kanske ordinarie manskap i brukets smedja låg hemma med feber så brukschefen tänkte att hellre dåligt märkta flaskor var bättre än inga flaskor? Teorier, javisst, men ändock grundat på erfarenhet av 41,5 år på en verktygsavdelning. Vad det nu är värt?Ursprungligen postat av nobe Visa inlägg3an ser konstig ut den är större än bokstäverna. den brukar vara mindre som 1an. L och I verkar förskjutna det finns skugga
Mvh Laurentius Sahlinius.--I de blindas rike är den enögde kung.--
Comment
-
Comment
Comment