Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Knoppölsflaskor och trälåda Mariestads aktiebolag

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Fråga: Knoppölsflaskor och trälåda Mariestads aktiebolag

    Hej jag har hittat en trälåda med Mariestads öl flaskor och ettiketter på undrar om det finns något intresse för dessa då jag själv inte är någon samlare.

  • #2
    Ursprungligen postat av Daniel F Visa inlägg
    Hej jag har hittat en trälåda med Mariestads öl flaskor och ettiketter på undrar om det finns något intresse för dessa då jag själv inte är någon samlare.
    Hej Daniel, välkommen till forumet.
    En bild på "härligheten" skulle inte skada om du har möjlighet till det.
    Finns flera knoppisexperter på PES-forumet som kan ge besked.


    /Lars
    - - - - - - - - - -
    "För mycket av det goda är alldeles lagom."

    Comment


    • #3
      Bilder kommer imorgon kväll

      Comment


      • #4
        Click image for larger version

Name:	DSC02174.jpg
Views:	1
Size:	85,8 KB
ID:	556389Click image for larger version

Name:	DSC02175.jpg
Views:	1
Size:	72,3 KB
ID:	556388Click image for larger version

Name:	DSC02176.jpg
Views:	1
Size:	90,9 KB
ID:	556387Click image for larger version

Name:	DSC02173.jpg
Views:	1
Size:	72,8 KB
ID:	556390Click image for larger version

Name:	DSC02172.jpg
Views:	1
Size:	58,5 KB
ID:	556391 Nu ligger bilderna uppe

        Comment


        • #5
          Lådan är ju lite rolig - i varje fall för varje Mariestadsbo med lite hembygdskänsla. Jag tror mest på hemmamarknaden för den, men den kan ju gå bra på vilken utsocknes auktion som helst.
          Vägen till lycka och framgång i knoppisbranschen går alltid via de små märkningarna som finns på varje flaska. Vi ser ett "H / 1/3LIT" på en av de närmaste. Hammars glasbruk, gissar 1910-talet. Du får kolla varje versal bokstav, som anger vilket glasbruk som tillverkat flaskan. och varje liten gemen bokstav som finns under, som anger tillverkningsåret. T ex gement "a" betyder 1922, gement "b" 1923 osv. Från detta finns undantag för tiden före 1922.

          Comment


          • #6
            Mariestad

            Bor delvis utanför MARIESTAD och har intresse av detta, om de finns kvar??? Jag hör av mig via ett meddelande.

            Comment


            • #7
              Ja dom finns kvar, ja det är ju roligare om dom kommer till någon som har ett intresse än att dom åker upp på vinden igen.

              Comment

              Working...
              X