Hej jag har hittat en trälåda med Mariestads öl flaskor och ettiketter på undrar om det finns något intresse för dessa då jag själv inte är någon samlare.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Knoppölsflaskor och trälåda Mariestads aktiebolag
Collapse
X
-
Hej Daniel, välkommen till forumet.Ursprungligen postat av Daniel F Visa inläggHej jag har hittat en trälåda med Mariestads öl flaskor och ettiketter på undrar om det finns något intresse för dessa då jag själv inte är någon samlare.
En bild på "härligheten" skulle inte skada om du har möjlighet till det.
Finns flera knoppisexperter på PES-forumet som kan ge besked.
/Lars- - - - - - - - - -
"För mycket av det goda är alldeles lagom."
-
Lådan är ju lite rolig - i varje fall för varje Mariestadsbo med lite hembygdskänsla. Jag tror mest på hemmamarknaden för den, men den kan ju gå bra på vilken utsocknes auktion som helst.
Vägen till lycka och framgång i knoppisbranschen går alltid via de små märkningarna som finns på varje flaska. Vi ser ett "H / 1/3LIT" på en av de närmaste. Hammars glasbruk, gissar 1910-talet. Du får kolla varje versal bokstav, som anger vilket glasbruk som tillverkat flaskan. och varje liten gemen bokstav som finns under, som anger tillverkningsåret. T ex gement "a" betyder 1922, gement "b" 1923 osv. Från detta finns undantag för tiden före 1922.
Comment
Comment