Har en hel hög med denna etikett, vet någon vilket år den är ifrån och vilken typ av flaska det skall vara till den? Vore kul att köpa flaskor till, och limma på dom, om flaskor går att finna..
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Etikett
Collapse
X
-
Tackar tackar
Toppen, då ska jag kika efter sånna..Ursprungligen postat av A.F Visa inläggGustavsbro/Gustafsbro bryggeri eller Gefle bryggeri AB , Gävle, 1856-1942
Du ska köpa knoppölsflaskor, helst med ett G på bröstet, som står för Gävleglasbruk.
Och märkta med årtal 1907 och framåt i botten.
Comment
-
Kanske ska vara år 1919 och framåt, är inte säker. Kanske några bryggerisamlare kan svara på det.
Men jag har i text året 1907.
Klass I Svagdricka
Klass II Pilsnerdricka
Klass III Öl
Men jag hitta det här på nätet.
1919 En ny förordning om försäljning av pilsnerdricka börjar att gälla. Öl skall säljas i tre klasser:
• första klassen med högst 2,25 volymprocent alkohol
• andra klassen med högst 3,6 volymprocent
• tredje klassen med mer än 3,6 volymprocent
Comment
-
Skånska lith a.b. Malmö. 30.
30 efter namnet på tryckeriet skulle jag tolka som när etiketten trycktes. Etiketterna passar kanske bäst på maskinblåsta knoppöl från 20-talet som det finns gott om på varenda loppmarknad. G märkta Gävle knoppöl är också ganska vanliga och var säkert i cirkulation ända tills knoppölen slutade att användas på 40-talet, men glasbruket lades ner i slutet av 10-talet.
Comment
Comment