Vad har hänt vid tillverkningen när en sådan här virvel syns i glasmassan? Det ser ut som korta tunna trådar. Flaskan är från Borensberg, men har sett samma sak i en Liljedahlsflaska.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Virvel i glaset
Collapse
X
-
Har nog inget bra svar när jag ser på bilden,Ursprungligen postat av Per Visa inläggLyfter detta. Någon teori?
rök från ugnen kan uppträda i märkliga slingor,
även för mycket formsmörjor kan spöka till det.
Är den munblåst?
HirviSVERIGE är en del av Dagsnäs Hornborgasjön! hemsida http://www.faglaviksglas.se/
Comment
-
Som sagt var, något exakt svar är nog inte lätt att komma med. Kanske inte ens den som blåst flaskan för 101 år sedan kunnat svara. Dock är det alltid intressant att spekulera, det är nog en väldigt mänsklig känsla som delas av många. Speciellt journalister i den s. k. kvällspressen.
Åter till ämnet, kan det ha med för dålig värme i glasmassan att göra? eller för dåligt ursotad form?--I de blindas rike är den enögde kung.--
Comment
-
Jag tror nog forfarande att det kommer från glasmassan,
som du säger LS, kanske inte han som blåste flaskan vet,
det var nog ingen som hann med att titta då,
det är vi som tittar nu 101år efter
HirviSVERIGE är en del av Dagsnäs Hornborgasjön! hemsida http://www.faglaviksglas.se/
Comment
Comment