Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Carlsbad L.S

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Carlsbad L.S

    ..stod det i botten på en flaska påminnande om engeslk porter. Människan i butiken hade prissatt den till 200 ballobass!!! Vad var detta????
    Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

  • #2
    Har haft en flaska från Karlsbad, grön.

    Comment


    • #3
      ok 766, kan du lämna ngn åsikt kring varför prissättningen var så hög? är den ovanlig eller var människan bara okunnig?
      Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

      Comment


      • #4
        Om du backar och tittar på mina foto av sådana här flaskor den 9/9 -05, ser den du såg ut som de två till vänster är nog priset inte alls farligt. Ser den ut som den högra kanske möjligen priset är en liten aning högt beroende på att just med den formen verkar flasktypen vara både lite senare gjord samt visar sig lite oftare.

        Inte så långt ifrån dig såg jag för några år sedan i en antikaffär på landsbygden en sådan här flaska prissatt i 800 kronor. Den hamnade med raketfart tillbaks i fönstret den stod i, med det utgångspriset var det inte ens en idé att börja pruta.
        --I de blindas rike är den enögde kung.--

        Comment


        • #5
          Om man tycker 200:- är dyrt så får an nog hålla sig till knoppölsflaskor på loppis.

          Comment


          • #6
            Så länge inte ngn kan förklara VARFÖR den kostar som den gör. t.ex till skillnad från knoppisar, så kanske en novis som jag förstå detta bättre och sätta priset i relation till objektet. Jag frågar naturligtvis eftersom jag inte vet, men önskar få kunskap. Ditt svar 766 hjälper mig inte alls den vägen, du gör mig snarare förbannad.
            Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

            Comment


            • #7
              Det är hälsosamt att bli lite förbannad. Man får gratulera!
              Ja vad skall man säga?
              För min del var det hälsosamt att se ditt glas med den fina balansen. För min del är detta med balans i glas blaha än om vissa påstår att det är något att ta hänsyn till.
              Om du vill lära dig något så måste du göra misstag och det gör man inte om man håller sig till 20:- prylar.
              Köper du däremot en knoppis för 3500:- så har du stor lärdom att hämta.
              Om man inte förstår varför en Karlsberg kostar 200:- så är det ett hopplöst fall tycker jag och för den skull inte lönt att spilla krut på.

              Comment


              • #8
                Carlsberg med C. Karlsbad med K.

                Comment


                • #9
                  Ursprungligen postat av Äjth
                  Så länge inte ngn kan förklara VARFÖR den kostar som den gör. t.ex till skillnad från knoppisar, så kanske en novis som jag förstå detta bättre och sätta priset i relation till objektet. Jag frågar naturligtvis eftersom jag inte vet, men önskar få kunskap. Ditt svar 766 hjälper mig inte alls den vägen, du gör mig snarare förbannad.
                  Säljaren har kanske ett motiv till sin prissättning, men angående den kan nog bara den personen säga varför priset är satt som det är.

                  Att jag håller med om att 200 kronor nog inte är så farligt grundas på att det är en tämligen vacker flaska, från förr-förra seklet, märkt med både glasbrukets signatur samt användarens namn. Det är ofta märkningen som gör priset på lite äldre flaskor, man slipper gissa både vem som tillverkat, och i detta fallet, vem som använt flaskan, den är alltså industrihistoriskt intressant för den som har det intresset. Dessa flaskor är också relativt ovanliga, tillgång och efterfrågan spelar en avgörande roll. Vet inte om jag rett ut saken åt dig, men jag har försökt så gott det går.

                  Se till att få en lugn och fin söndagskväll, Mvh LS.
                  --I de blindas rike är den enögde kung.--

                  Comment


                  • #10
                    Min mamma sa alltid att om man inte hade något snällt att säga så skulle man inte säga något alls. Har det möjligen gått 766 spårlöst förbi? Även om man kan tycka att det är floskler så brukar även dessa innehålla ett korn av sanning. Sug på den en stund!
                    (Hälsosamt att bli förbannad? Har väl aldrig hört på maken!)

                    Comment


                    • #11
                      Tack L.S, så klart du vet! det var ju dina initialer på flaskan
                      Jo nu är jag med. Det är en sak ( för mig) att samla på t.ex flaskor för att de är vackra att se på både vad gäller form, glasmassa, patina, etiketter etc. Detta med det industrihistoria perspektivet bjuder in mig i en annan värld.
                      I´m getting the point, som man säger. Flaskor har egentligen inte intresserat mig innan jag träffade på några flasksamlare varav några stycken finns på detta forum idag. Det fungerade för mig ungefär såhär: Man ska köpa en ny bil och har bestämt sig för t.ex en merca, plötsligt vimlar hela stan av mercor!
                      Man ser det som intressar och engagerar.
                      Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                      Comment


                      • #12
                        Carlsbad med C är det och nu är flaskan min.
                        Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                        Comment


                        • #13
                          Jag blir upprörd över att någon tycker 200:- för en charmerande flaska är dyrt.

                          Kan man få en bild av flaskan, om man ber styggt!?

                          Comment


                          • #14
                            Det är den längst till vänster på L.S bild.

                            Inte just den! men en liknande.
                            Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

                            Comment


                            • #15
                              Har en gång undersökt vilket som var äldst, Karlsbad eller med C. Har också glömmt, undrar om det inte var med K eller...?

                              Comment

                              Working...
                              X