Kee du får ta igen dig! "Tänk på gamla farmor som växte upp med servisen och som nu på gamla dar har skrapat ihop en liten slant och är lite sentimental och vill ha tillbaka ett barndomsminne."
Vem är det som säger att en sådan händelse har med antikt att göra!?
Frågan är om man skall hålla på att "dalta" med vanligt folk eller det skall bli intressant ävan för Dom som har kommit lite längre.
Detta sistnämda är viktigt eftersom man skall ha betalt i någon form om man skall blanda sig....
Att inte få tycka något är skit är raka motsatsen i fråga om betalning.
Jag förstår dom som livnär sig på "ovanstående", får jama med i alla lägen.
Eller så är dom så in i norden filantropiska, Peter vilket av av dessa två alternativ överväger för din del?
766: Jag har naturligtvis en egen syn på vad som är bra och vackert. Denna stämmer i väldigt liten utsträckning samman med vad folk i gemen anser. Det finns oerhört många som har svårt att bestämma sig eller ha en egen stil och dessa är ofta beroende av vad andra tycker. Allt detta är naturligtvis underblåst av handeln och massmedia som alla tjänar på att modet svänger.
Jag kan bara nämna olika slags jeans (färdigslitna, "dirty wash" mfl) oljade eller vitskurade golv, Lisa L-figurer mm mm mm. Jag har inget problem med att andra har detta som ideal. Främst för att det ger mig möjlighet att omge mig med det jag gillar utan att behöva betala skjortan. Men det är ju lite problematiskt att köpa kläder ibland när allt är så fuuuult (snibbkragade skjortor med insvängd midja mm), men som tur är finns en välfylld garderob och mer att hämta på myrorna.
Jag är ordförande i konstföreningen på jobbet och tampas varje dag med att "upplysa de okunniga om god smak" eller att hjälpa dem komma ett steg längre i konstuppfattning än att bara uppskatta blombuketter och landskap. Som jag ser det är det en utvecklingsväg att odla konstsinnet och lära sig uppskatta god konst. Tyvärr är inte alla villiga att ge sig in på vägen. Kanske känner de sig hotade av de som "kommit längre" och sätter sig emot redan från början. Det räcker för dem att genom konsten få trevliga associationer och minnen som är direkt kopplade till motivet. Uppmuntran är bra. Kritik mot deras personligheter är direkt avskräckande och helt fel metod!
Slutligen tycker jag inte att ålder är det enda kriteriet för god formgivning. Man ska komma igåg att produktionssättet förändras över åren och det fina är att hitta form, uttryck och tilltal som är perfekt avvägt i sin tid och för sitt syfte.
Jag tror inte att den fackamannamässiga handeln har ett dugg att förlora på internethandeln. Hos dem kan man titta, känna, prova och få massor av information och råd. Man får t.o.m. ta hem och prova innan man bestämmer sig. Jag har inte heller några problem med att "sälja för billigt". Redan vid inköpet planerar man för utpriset och når man upp till det är det en lyckad affär även om man skulle kunna få mycket mer (Ibland lägger man ner en hel del arbete på att plocka fram extra info om en särskild vara för att paketera den lite smakligare, tar reda på historia eller liknande. Och det arbetet brukar man också kunna ta betalt för). Känslan av att kunna fynda i en vanlig butik brukar också vara en positiv egenskap.
Nej, jag har inga problem med att loppishandeln flyttat hem i vardagsrummen.
Peter vad tycker du om "Nolden"? Om man räknar om priset jag gav till dagens så blir det ungefär 5250:-. Lite för dyrt i nuläget tycker jag.... men jag gillar den skarpt.
Nu beror ju inte det höga priset på att tesilen är antik eller har ett konstnärligt värde. Det beror helt enkelt på att den är extremt ovanlig och väldigt svår att hitta. Jag älskar samlare
Gamla frimärken har ju inget större substansvärde men de kan kosta miljoner.
Där har vi det, vissa samlar på saker som inte ser någonting ut men är någonting och andra sådant som ser bra ut men inte är någonting.
Och allt där emellan.
Ojdå!
Jag trodde den var avslutad när du la in länken... Grattis!
För inte så länge sedan gick ett rostbrödställ på Tradera för över 10.000:- Det blev 2 resor...
Jag tackar också för pyrointresset, även om det verkar synnerligen tråkigt att samla ihop till det som står i en katalog.
Man får titta i månen efter sådana fasoner, precis som gubben på bilden, jag är lika "fåraktig" som gubbset, har mycket svårt att förstå.
Men "omgivningen" sägar att Dom köper sådant som dom vet att det går att sälja och inte förlora något. Det är tusan också att alla andra skall vara så duktiga.
Man får titta i månen efter sådana fasoner, precis som gubben på bilden, jag är lika "fåraktig" som gubbset, har mycket svårt att förstå.
Men "omgivningen" sägar att Dom köper sådant som dom vet att det går att sälja och inte förlora något. Det är tusan också att alla andra skall vara så duktiga.
Ojdå!
Jag trodde den var avslutad när du la in länken... Grattis!
För inte så länge sedan gick ett rostbrödställ på Tradera för över 10.000:- Det blev 2 resor...
Jag tackar också för pyrointresset, även om det verkar synnerligen tråkigt att samla ihop till det som står i en katalog.
Jasså var det du. Har bara hört talas om det där stället.
Jag sålde 2 st PEZ figurer för 1700:- , åxå ganska kul.
Comment