Det har blivit svårare att livnära sig som antikhandlare. Det vittnar två handlare i Älmhult om som också menar att intresset för antikviteter har sjunkit.
Det har blivit svårare att livnära sig som antikhandlare pga av att vi icke antikhandlare blivit mer medvetna om priser,tillverkare osv samt inköpsställen handlarna själva köper av. Vi klarar också av att sälja saker ifrån dödsbon pga av Tradera, ebay osv så kvar blir inte så mycket intressant till handlarna som brukade köpa upp hela dödsbon med fina saker.
Min slutsats är att intresset har istället ökat för antikviteter men att handla hos antikhandlare har minskat för de måste ta ut högre pris för momsskatt samt att folk säljer av det intressanta ifrån dödsbon etc..
Comment