I avsaknad av en levande hund, fick denna vaktis följa med hem idag. Charmig, tyckte jag. Svansen är lagad/korrigerad och hunden målad efter det. Får en bra känsla av denna 30 cm höga vakthund. Vad tror ni om den? Om man kan beskriva ngt som mellantungt, så är den det. Flera olika lager färg, tycker mig kunna se, förutom det bruna, rött och blått.
Allmänt meddelande
Collapse
No announcement yet.
Trähund
Collapse
X
-
Testa med att elda den.Ursprungligen postat av Äjth Visa inläggBorde jag ge mig på att skrapa ren den från färg tro? känner mig lite sugen, tycker för det mesta om att " klä av saker " somk har opassande klädsel på sig.
p-son
Comment
-
Mycket hänger på åldern och utseendet på ett övermålat föremål, om en glad amatör ska ge sig på den med kniv och lut.
Det är bättre att först ta reda på hur gammal hunden kan vara och se om liknande finns att jämföra med i böcker eller på nätet.
I vilket sammanhang/miljö tillverkades den? Till exempel.
Är det en billig, amatörsnidad fyrtiotalare eller en hund från 1800-talets mitt med vacker originalkulör och dekorering under alla färglager?
Skruven kan ha ersatt en äldre eller svansen limmad från början.
Tänk efter före, är mitt råd.
Få fler bedömningar från andra och sök efter fakta.
Pjäsen är stor, och det vore synd att skrapa (med eller utan lösningsmedel) för hårt på originalmåleriet. Det brukar vara mycket tunt målat. Det skiljer ett antal stora sedlar mellan det och trärent.
Comment
Comment