Allmänt meddelande

Collapse
No announcement yet.

Westmans Gabrielprylar [ID: Gabriel-verken, Timmernabben, Marianne Westman]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Show
Clear All
new posts

  • Westmans Gabrielprylar [ID: Gabriel-verken, Timmernabben, Marianne Westman]

    Är mycket intresserad av att införskaffa verk av Marianne Westman från hennes tid på Gabriel. Om Ni har sådana, men inte vill sälja så skulle det i varje fall vara kul att se bilder.
    Last edited by Kaptenen; 2011-03-23, 15:26.

  • #2
    Så här ser min vas ut.
    Bifogade filer

    Comment


    • #3
      Hade ingen aning om att MW arbetat på Gabriel , det kan inte vara för vanligt med hennes saker då jag vänt på många Gabrielsaker och har aldrig sett en som har hennes signatur. Hittar jag en på loppis så köper jag den till dig, fast chansen inte är så stor. Har du fler än vasen?
      Ju mer man tänker, desto mer inser man att det inte finns något enkelt svar./ Nalle Puh

      Comment


      • #4
        Hej Tingeling, tyvärr så har jag bara den här vasen och jag skulle tro att det blir svårt att utöka samlingen nämnvärt. MW praktiserade endast en kort tid, tror att vi pratar om månader, på Gabrielverken. Hittar inte det gamla mailet från personen på Gabriel som bekräftade att det var en vas av Marianne, där skrev de också hur länge hon var där. De hade ingen dokumentation över vilka alster hon gjorde heller tyvärr.

        Hoppas att du hittar någon åt mig dock, tack för visat intresse.

        Comment


        • #5
          Inte heller jag, som samlat Gabriel-ting tidigare har sett ngt av henne, men det är ju hennes omisskännliga signatur!!! Trevligt att se !
          Syn, intryck och kunskap ökar när man saktar ner ...

          Comment


          • #6
            Visade upp vasen för Marianne. Det tyckte hon var väldigt trevligt. Hon såg den som en idéskiss, första tanke till det som senare blev Picknick hos Rörstrand. Hon hade tyvärr inget minne av just denna vas. Hon blev själv lite förvånad över att hon redan då började att måla Dill, som sedan återkommer i hennes design. Denna tillkom under hennes första sommar av två hos Gabrielverken, som var ett led i hennes utbildning på Konstfack.

            Comment


            • #7
              Denna tråd är kopierad från "Köp, byt och sälj" då den är högintressant för Rörstrand-ämnet.

              /Admin
              /Admin
              admin@precisensan.com

              Comment

              Working...
              X